W drugim półroczu uczniowie klasy 1 wzięli udział w międzynarodowym projekcie eTwinning pod tytułem „Od La Fontainea do Krasickiego: Bajki, które nas łączą”. Wspólnie z uczniami z Francji poznawaliśmy klasyczne bajki autorstwa Jeana de La Fontainea oraz Ignacego Krasickiego. Głównym celem projektu było nie tylko porównanie bajek francuskich i polskich, takich jak „Mrówka i konik polny”, „Lis i bocian”, „Mysz i żółw” czy „Słoń i pszczoła”, ale również odkrywanie uniwersalnych wartości w nich zawartych.
W projekcie brało udział 10 klas z Polski i Francji (uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej). Projekt rozwijał umiejętności literackie, językowe, artystyczne i społeczne dzieci. Pracując w języku angielskim oraz ojczystym, uczniowie tworzyli prace plastyczne, prezentacje multimedialne, a także współpracowali ze sobą podczas aktywności online.
W ramach projektu:
– Stworzyliśmy komputerowe awatary, dzięki którym przedstawiliśmy się innym uczestnikom projektu
i poznaliśmy naszych partnerów.
– Przy okazji pracy z bajką „Mysz i żółw” poznawaliśmy tradycyjne domy z różnych zakątków świata oraz zrobiliśmy zdjęcia Warszawy, które wymieniliśmy z uczniami ze szkoły w Rennes (klasa pani Stéphanie). Oni stworzyli litery END, a my litery FRI z ich zdjęć – razem ułożyliśmy słowo FRIEND!
– Bajka „Słoń i pszczoła” była inspiracją do współpracy z klasą pani Sophie z Grenoble. My wykonaliśmy pszczoły z papieru, a nasi partnerzy – słonie.
– Gdy omawialiśmy bajkę „Mrówka i konik polny” spotkaliśmy się online z klasą pani Sandie z Roullens. Podczas spotkania wspólnie wykonywaliśmy ćwiczenia fizyczne (przysiady, pajacyki) i relaksacyjne (joga, rozciąganie), by – tak jak bohaterowie bajki – nauczyć się łączyć pracę i odpoczynek.
Udział w projekcie eTwinning był dla uczniów niezwykłą przygodą, okazją do rozwijania języka angielskiego i kompetencji cyfrowych, a także szansą na prawdziwą współpracę z rówieśnikami z innych krajów.